![]() |
Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ |
![]() |
V minulých dnech jsme do redakce obdrželi dopis následujícího znění:
Přečetl jsem si v magazínu ČD pro Vás článek „Mašinky pro váš počítač”, ve kterém autor nabádá, aby čtenáři také zasílali své fotografie z dráhy. Jenomže já si myslím, že tady by mohl leckterý fotograf narazit. Fotil jsem totiž v prostorách nádraží (s platnou jízdenkou na nástupištích, abych neporušil předpisy ČD) a setkal jsem se i s nepochopením. Kupodivu jsem nejvíce narazil, když jsem z veřejné komunikace (mostu), který s dráhou vůbec nesouvisí, fotografoval stará stavědla (z dob Hitlera), která jsou určena po modernizaci stanice k demolici.
Podle řady zaměstnanců je stále focení tabu a všechno je tajné, jako za hluboké totality! Dostala se mně spršky hlasitého křiku od „dámy” ze stavědla, cituji: „Co si to dovolujete, okamžitě přestaňte s tím fotografováním ... atd.”. Dokonce na mě chtěla někoho poslat! Když jsem pak zjišťoval u přednosty, jak je to s focením v prostorách nádraží, tak mi bylo sděleno, že je to víceméně zakázáno (předpisy ČD).
Proto byste mohli uvést krátce v článku, jak to vůbec s focením na nádražích je. Na jednom nádraží na mě dokonce přiběhly dvě pracovnice a podrobily mě výslechu. Když zjistily, že jsem sběratel, tak odkráčely. Přitom kdyby si takhle zaměstnanci ČD všímali bezdomovců, zlodějů, nepořádku všude okolo, určitě by bylo povědomí lidí o dráze lepší. Záměrně neuvádím stanice a prosím ani neuvádět mé jméno. Jak jsem psal, mohla by se mi pak ještě uzavřít cesta...
Předpis ČD 02 „Přepis pro vydávání služebních průkazů a povolení do prostor Českých drah, státní organizace, veřejnosti nepřístupných”, byl v plném rozsahu převzat oběma nástupnickými organizacemi ČD, a. s., a SŽDC, s. o.
Předpis byl novelizován v souvislosti s novelou zákona č. 266/1994 Sb. o dráhách (zákonem č. 23/ 2000 Sb.), která taxativně v § 4 a odstavci 2 stanovila místa veřejnosti přístupná, všechna ostatní místa v tomto ustanovení nevyjmenovaná jsou veřejnosti nepřístupná. Místa veřejnosti nepřístupná není provozovatel dráhy povinen podle této novely označit.
V místech veřejnosti přístupných, např. v prostorách určených pro veřejnost, na nástupištích, přístupových cestách k nim, veřejně přístupných, účelových komunikacích v obvodu dráhy, na volných plochách vzdálených nejméně 2,5 m od osy krajní koleje dráhy, lze fotografovat a filmovat bez omezení.
V místech veřejnosti nepřístupných lze fotografovat a filmovat za předpokladu, že osoba má platné povolení ke vstupu do prostor veřejnosti nepřístupných, vydané provozovatelem dráhy, a nefotografuje objekty, prostory a zařízení, které jsou označeny tabulkou vyjadřující zákaz fotografování (písemné nebo symbolem – přeškrtnutý fotoaparát).