Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ | |
Z Ostravy do Olomouce přivezl speciální vlak Muzea SNP Banská Bystrica výstavu Vagon o tragických osudech lidí za druhé světové války. Ve dvou historických vagonech se návštěvníci seznámili s množstvím obrazových i textových dokumentů. V tzv. pocitovém voze se během promítání 14minutového dokumentu mohli i lehce dotknout děsivé atmosféry židovských transportů.
U slavnostního zahájení týdenního pobytu na hlavním nádraží v Olomouci v pondělí 19. května byli mj. náměstek generálního ředitele ČD pro marketing a komunikaci Miroslav Šebeňa, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček, náměstek primátora Olomouce Vladimír Pokorný, předseda Židovské náboženské obce Petr Papoušek, zástupce Československého klubu Dušan Malota, zástupce Muzea SNP Roman Hradecký a další hosté. Mezi prvními návštěvníky byli i Miluška Otová, Oskar Horský, Zigmund Deutsch, Helga Smékalová a další svědci přízračné doby, kteří měli to štěstí, že holocaust přežili. A nechyběly ani desítky studentů olomouckých středních a vysokých škol.
Je třeba čelit neonacistickým a antisemitským aktivitám, které vznikají. Před válkou také nikdo nehovořil o holocaustu. Vznikl z lhostejnosti lidí. Musíme se neonacistickým aktivitám postavit a říci zřetelné ne! Děkuji organizátorům, Českým drahám a ČD Cargu za příležitost zhlédnout tuto výstavu i u nás v Olomouci, uvedl mj. Miloslav Vlček.
Náměstek GŘ ČD Miroslav Šebeňa ve svém krátkém vystoupení informoval, že tato výstava je dalším z řady projektů, které České dráhy organizují nebo na nich spolupracují. Téma holocaustu se bude přímo týkat i projektu Wintonův vlak, o kterém Železničář informoval v minulém vydání.
Bylo nám ctí, když nás Muzeum SNP oslovilo, abychom se připojili k projektu Vagon. Je to projekt, který má mladé i střední generaci připomenout, co se událo za 2. světové války, aby se nové generace poučily a nikdy nedopustily, aby se opakovala zvěrstva, která se stala. Je to výpověď o minulosti s odkazem pro nás i všechny budoucí generace, uvedl náměstek Šebeňa pro týdeník Železničář.
Na chvíle svého dětství vzpomínala paní Helga Smékalová. Ačkoliv byla z tzv. smíšeného manželství, nejdříve ji vyloučili z rasových důvodů ze 4. třídy obecné školy v říjnu 1942. Pak přišlo nařízení chodit se žlutou hvězdou:
Zdržovala jsem se většinou doma, protože venku jsem byla lovnou zvěří pro německé dětičky. Po registraci v Praze v únoru 1945 nás odvezli transportem A4 do Terezína, kde jsem byla až do osvobození 10. května. Když vidím ten vagon a dokumentární film, znovu ty chvíle prožívám.
Předseda Židovské obce Petr Papoušek má hluboké zážitky z vyprávění prarodičů:
Mého dědečka deportovali z Prahy do Terezína jedním z prvních transportů. A v roce 1943 pokračoval do Osvětimi. Tam se setkal s mou babičkou, kterou do Osvětimi deportovali z Olomouce. Oba koncentrák přežili na rozdíl od mnoha jejich sourozenců, příbuzných a známých. Tento projekt je velmi dobře koncipován. Existuje spousta literatury a materiálů o této zrůdné době. Zde se s ní lze seznámit i hlouběji. Výstava se totiž snaží i o to, aby si návštěvníci procítili atmosféru představované doby osobně. Myslím, že se to autorům povedlo. Jsem rád, že vznikla a dostala se i do Olomouce.
O svých životních příbězích a holocaustu vyprávěli také (zleva) Zigmund Deutsch, Helga Smékalová, Oskar Horský a další.
Foto: AUTOR