nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Kraji Vysočina

České dráhy zajišťují regionální železniční dopravu na základě objednávky Kraje Vysočina a sousedících krajů.

ČD v Kraji VysočinaŽeleznice na Vysočině zastává významné místo a je nedílnou součástí dopravní obslužnosti regionu. A to i přes to, že se jí vyhýbají všechny koridorové tratě. Kraj Vysočina je svojí velkou rozlohou v poměru k nízké hustotě osídlení velmi specifický. Krajské město neleží na hlavní trati, navíc počtem obyvatel významně nepřevyšuje ostatní města regionu. Základem osobní železniční dopravy jsou dvě trasy dálkové dopravy (Brno - Havlíčkův Brod - Praha - a Brno - Jihlava - České Budějovice - Plzeň), které jsou propojeny hlavní regionální spojnicí Havlíčkův Brod - Jihlava - Telč - Slavonice.

České dráhy na území Kraje Vysočina provozují osobní dopravu na 536 km tratí a obsluhováno je 140 stanic a zastávek. České dráhy vypraví na Vysočině v pracovní dny v průměru 405 regionálních spojů, o víkendech 286, což představuje v průměru 371 vlaků denně. Celkem za rok ujedou 4,4 mil. vlakových kilometrů.

ČD v Kraji Vysočina

Nemalé finanční prostředky jsou trvale vkládány do železničních vozidel. V nedávné minulosti to byly zásadní rekonstrukce motorových vozů 810 na motorové jednotky 814 a nebo pořízení třinácti nízkopodlažních motorových vozů 841, vybavených klimatizací, WiFi a WC s uzavřeným cyklem odpadů. Významným způsobem byly též modernizovány patrové osobní vozy Bmto a Bdmteeo dosazením centrálního zdroje energie a spolehlivého ovládání dveří tlačítky. Pro nejbližší budoucnost se připravuje dodání šesti dvoudílných elektrických a devíti motorových jednotek.

V celém Kraji Vysočina je zaveden systém integrované dopravy VDV - Veřejná doprava Vysočiny.

ČD v kraji Vysočina

Nezapomíná se ani na imobilní cestující. Ve významných stanicích Kraje Vysočina jsou umístěny mobilní zdvižné plošiny a nově modernizovaná, či zakupovaná vozidla jsou již standardně vybavena nájezdovými rampami. 

Vysočina láká návštěvníky především svojí neopakovatelnou přírodou, čistým ovzduším, ale i historickými památkami. Tři z nich - Telč, kostel na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou a románskogotická basilika v Třebíči spolu s přilehlou židovskou čtvrtí - se pyšní zapsáním na seznam památek UNESCO které se pyšní zapsáním na seznam památek UNESCO. Kdo upřednostňuje aktivnější odpočinek, může výlet kombinovat s vyjížďkou na bicyklu z půjčovny ČD. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol.

Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Kraji Vysočina!

Úvod ČD v Kraji Vysočina ČD v Kraji Vysočina