nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Královéhradeckém kraji

České dráhy zajišťují prostřednictvím Oblastního centra obchodu Střed regionální železniční dopravu na základě objednávky Královéhradeckého kraje.

Významnou úlohu v dopravní obslužnosti kraje, který zahrnuje Polabskou nížinu i nejvyšší české pohoří Krkonoše, zaujímají České dráhy. V Královéhradeckém kraji nyní nabízejí denně 728 regionálních spojů. V pracovní den jich jezdí průměrně 646 vlaků, v sobotu 506 a v neděli 509 vlaků. Regionální vlaky ujedou za rok 5,88 milionů vlakových kilometrů. Denně projede územím kraje 33 rychlíků ČD, a.s. segmentu dálkové dopravy na lince R10 Praha – Hradec Králové – Trutnov.

Již od roku 2012 jezdí v úseku Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř nové elektrické jednotky RegioPanter. Tyto jednotky byly pořízeny s využitím operačních programů Evropské unie. Nabízejí vysoký komfort cestování, pohodlné nastupování, plně klimatizovaný interiér a Wi-Fi připojení k internetu.  Smlouvou je plánováno od roku 2024 nasazování nových elektrických jednotek na trase Chlumec nad Cidlinou – Hradec Králové – Týniště nad Orlicí a nových motorových jednotek z Hradce Králové do Svobody nad Úpou a Broumova a z Trutnova do Kolína přes Starou Paku a Chlumec nad Cidlinou. V roce 2025 budou nasazovány nové motorové jednotky v trase Hradec Králové – Doudleby nad Orlicí – Letohrad/ Rokytnice v Orlických horách a v roce 2026 v trase Náchod – Týniště nad Orlicí – Choceň a Starkoč – Broumov.

V rámci nabídky odbavení cestujících jsou v kraji provozovány dva integrované dopravní systémy. Již od roku 2002 slouží našim zákazníkům IDS VYDIS, ve kterém jsou kromě Českých drah zapojeny i Dopravní podniky města Hradce Králové a Pardubic. Druhý integrovaný dopravní systém IREDO se v závěru roku 2011 rozšířil do Pardubického kraje. Zájemci tak mají možnost cestovat na jeden jízdní doklad, platící ve vlacích i autobusech, ze vzdálených Krkonoš třeba až na Českomoravskou vrchovinu. Po celém kraji platí i Tarif Českých drah a při cestování všemi drážními dopravci SJT (Systém jednotného tarifu).

Královéhradecký kraj nabízí bohatou paletu přírodních, historických a kulturních památek. Všechny není možné jmenovat, ale mezi přední patří hospital v Kuksu, hrady Kost, Pecka, Trosky, zámky v Opočně, Novém Městě nad Metují, Hrádku u Nechanic, Rychnově nad Kněžnou i krásná chlumecká Karlova Koruna. Zvláštní připomenutí si zaslouží historická sídla Častolovice, Kostelec nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, nacházející se okolo řeky Divoká Orlice, které se pro množství zámků  v jejím povodí též říká Česká Loira. Pozoruhodné kláštery jsou v Broumově a ve Vrchlabí. Architektonický cenné stavby se nacházejí v Hradci Králové, Jaroměři, Jičíně a mnoha dalších městech. Ojedinělým technickým dílem je vodní nádrž Les království nedaleko Dvora Králové nad Labem. Přírodní skvosty jsou opravdu po celém kraji od Krkonoš, Teplicko – adršpašských skal, Orlických hor až po Český ráj. Pro všechna místa platí možnost využití rozsáhlé železniční sítě spoji Českých drah. 

Více informací naleznete na stránkách www.cd.cz.

Těšíme se na vás v některém z vlaku Českých drah v Královéhradeckém kraji!

Úvod ČD v Královéhradeckém kraji ČD v Královéhradeckém kraji