nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Olomouckém kraji

Železniční doprava hraje v dopravní obslužnosti Olomouckého kraje zásadní roli – spojuje pět největších měst kraje a prochází jím II. a III. železniční koridor, díky čemuž nabízí místním obyvatelům nejkvalitnější a nejrychlejší spojení nejen s hlavním městem, ale prakticky s celou Moravou.

ČD v Olomouckém kraji

Ve stanici Olomouc hl. n. zastavují vlaky Národního dopravce všech kategorií. Denně tudy projdou desítky tisíc cestujících, díky kterým se olomoucké hlavní nádraží řadí mezi nejvytíženější v České republice.

Národní dopravce České dráhy, a.s. zajišťuje dopravní obslužnost na celém území kraje prostřednictvím Oblastního centra obchodu Východ na základě objednávky Olomouckého kraje. 

V roce 2021 ujedou regionální vlaky Českých drah v Olomouckém kraji téměř šest milionů vlakových kilometrů. Rozsah dopravy je obdobný jako v uplynulých letech, kdy České dráhy opět zajistí vlakovou dopravu na trati 291 Šumperk – Kouty nad Desnou, Petrov nad Desnou – Sobotín, která je ve vlastnictví Svazku obcí Údolí Desné. Národní dopravce vypraví v pracovní dny průměrně 595 osobních a spěšných vlaků, v sobotu 459 a v neděli 456.

Význam železnice v Olomouckém kraji podtrhují zejména regionální vlaky. Nejvyšší komfort v cestování nabízí cestujícím nízkopodlažní elektrické jednotky RegioPanter, které byly zakoupeny za finanční podpory ROP Střední Morava. Na trati z Nezamyslic do Olomouce a Šumperka (Koutů nad Desnou) zajišťují cca 43 % všech spojů páteřní linky Nezamyslice – Olomouc – Šumperk. České dráhy nasazují na regionálních tratích také modernizované, motorové jednotky typu Regionova a Stadler GTW.

V návaznosti na již uzavřenou desetiletou smlouvu Olomouckého kraje s Českými drahami na provoz elektrických vlaků od jízdního řádu 2022/2023 s ročním provozem ve výši 4 milionů vlakokilometrů uzavřel Národní dopravce kontrakt na pořízení nových třídílných elektrických jednotek. Celkem se jedná o 27 jednotek, které nahradí stávající elektrické jednotky a soupravy. Nové jednotky RegioPanter dodá drahám Škoda transportation a jejich postupné nasazení do provozu se očekává na přelomu roku 2022 a 2023.

Olomoucký kraj se pyšní historickými památkami, láká na svou krásnou přírodu, je rájem cykloturistiky a nabízí odpočinek v několika vyhlášených lázeňských centrech. Do řady zajímavých míst lze cestovat vlaky. Navíc lze využít i půjčovny kol v železničních stanicích Hranice na Moravě, Lipník nad Bečvou, Olomouc hlavní nádraží, Zábřeh na Moravě a Přerov.

Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol.

Těšíme se na Vás v některém z vlaků Národního dopravce v Olomouckém kraji!

Úvod ČD v Olomouckém kraji ČD v Olomouckém kraji