nebo registrovat
0 položek 0 Kč

ČD v Pardubickém kraji

České dráhy na základě objednávky Krajského úřadu zajišťují osobní dopravu na většině tratí v Pardubickém kraji.

Jsou zde dlouholetým a spolehlivým železničním dopravcem. Síť vlaků dálkové dopravy zajišťuje dostupnost kraje jeho návštěvníkům z celého Česka i zahraničí. Obyvatelům kraje pak přibližuje i vzdálené evropské destinace. Pohodlné vlaky kategorie SC Pendolino nabízí nejrychlejší spojení směrem na západ (Praha, Plzeň, západní Čechy) i na východ (Olomouc, Ostravsko, Slovensko). Vlaky kategorií railjet Praha – Vídeň – Štýrský Hradec a EC Praha – Bratislava – Budapešť jsou nyní (do června 2023) z důvodu dlouhodobých výluk dočasně odkloněné mimo Pardubice, avšak i pro obyvatele Pardubického kraje jsou dostupné s přestupy v Kolíně. Síť dálkových vlaků v Pardubickém kraji tak aktuálně kromě vlaků SC Pendolino tvoří expresní vlaky ve směru Ostravsko/Valašsko, Slovensko a Polsko a také linky dálkové dopravy s vlaky kategorie R18 Slovácký expres do Luhačovic a R19 Svitava do Brna. Dopravní obslužnost celého kraje zajišťuje síť vlaků regionální osobní dopravy. Národní dopravce vypravuje v kraji vlaky na všechny tratě s výjimkou tratí 024 Ústí nad Orlicí - Mlýnický Dvůr a 025 Dolní Lipka - Hanušovice. Ty ujedou v průběhu platnosti jízdního řádu zhruba 4 mil. vlakových kilometrů. V pracovní dny vyjede přes 550 osobních a spěšných vlaků, o víkendu přes 400.

V Pardubickém kraji je většina spěšných a osobních vlaků zajišťována moderními nízkopodlažními vozidly, jako jsou např. klimatizované elektrické jednotky RegioPanter, InterPanter a CityElefant, motorové jednotky RegioShark či RegioSpider a Regionova. Díky zdvojkolejnění úseku ze Stéblové do Opatovic nad Labem a nasazení moderních jednotek RegioPanter došlo ke zrychlení dopravy mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, neboť spěšné vlaky mohou dosáhnout rychlosti až 160 km/h a obě krajská města tak spojí už od 16 minut. Ke zrychlení dopravy došlo i na trati spojující dvě největší města v kraji - Pardubice a Chrudim. Konkrétně jsou na trati 238 mezi Pardubicemi a Hlinskem nasazeny na spěšné a zrychlené osobní vlaky dvě motorové jednotky RegioShark, které nabízí rychlé a pohodlné spojení každé dvě hodiny. V kraji nyní probíhá modernizace uzlu Pardubice, zdvojkolejnění trati Pardubice – Stéblová a modernizace tratě Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí, které po dokončení přinesou další zrychlení a zkvalitnění dopravy.

České dráhy jsou v Pardubickém kraji, stejně jako v Královéhradeckém, zapojeny do integrovaného dopravního systému IREDO. Cestující tak mohou využít tohoto tarifu při cestách osobními a spěšnými vlaky a také v rychlících na území obou krajů. Pro pravidelné cesty mezi dvěma místy je vhodné opatřit si čipovou kartu IREDO, na kterou lze nahrát časovou jízdenku. Pro jednotlivé cesty lze tuto kartu využít také, ale rovněž postačí zakoupit papírovou přestupní jízdenku. Pro delší cesty v rámci jednoho dne či v malé skupině osob se vyplatí pořízení celodenní jízdenky. Tyto síťové jízdenky lze využít i v zaintegrovaných autobusech či vlacích jiných zaintegrovaných železničních dopravců. Bezkontaktní čipová karta IREDO slouží nejen jako nosič jízdních odkladů, ale také jako elektronická peněženka pro nákup jednoduchých jízdenek, na které je poskytována sleva. O tuto kartu lze požádat v kterékoli pokladně ČD na území kraje. Podrobnosti k tarifu IREDO naleznete zde.

Řadu příjemných zážitků z cestování krajem lze získat při využití vlaku. Pardubický kraj nabízí bezpočet památek a kulturních akcí, krásnou přírodu od rovinatého Polabí až po horský masív Králického Sněžníku. Je předurčen pro turistiku, ať už pěší či na kole a při dostatku sněhu třeba i na běžkách. Vydejte se vlakem na zámek ve Slatiňanech, Litomyšli nebo Moravské Třebové. Navštivte pevnostní oblast Králicko nebo se projeďte vláčkem po úzkorozchodné železnici z Mladějova na Hřebeč. Výlet můžete také zahájit v některé z našich půjčoven kol ČD, přičemž na kole můžete dojet do jiné stanice a tam jej vrátit. Za projížďku stojí např. cyklostezka z České Třebové přes Ústí nad Orlicí do Chocně. Pro milovníky náročnějších terénů je pak vhodná oblast Poličska, Svitavska nebo Králicka. Zkrátka Pardubický kraj určitě stojí za návštěvu. Přesvědčte se o tom sami. Řadu tipů na výlety a kalendář zajímavých akcí najdete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas.

Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Pardubickém kraji!

Úvod ČD v Pardubickém kraji ČD v Pardubickém kraji