nebo registrovat
0 položek 0 Kč

České dráhy v hlavním městě Praze a Středočeském kraji

České dráhy zajišťují prostřednictvím Oblastního centra obchodu Střed příměstskou a regionální dopravu na území hlavního města a ve Středočeském kraji.

ČD v Hlavním městě Praze a Středočeském kraji

Železniční doprava hraje významnou roli v dopravní obslužnosti metropole jako páteřní doprava v regionální, příměstské, ale i městské přepravě osob. V Praze a Středočeském kraji žije totiž téměř čtvrtina obyvatel České republiky. Dálková doprava plní důležitou úlohu v rámci vnitrostátní i mezinárodní přepravy – v rámci tří tranzitních koridorů i ostatních tratí umožňuje spojení z Prahy a významných měst ve Středočeském kraji se všemi zbylými regiony republiky a sousedními státy.

ČD v Hlavním městě Praze a Středočeském krajiČeské dráhy zabezpečují v hlavním městě Praze a Středočeském kraji základní dopravní obslužnost v železniční osobní přepravě, přičemž v regionální dopravě za oba kraje vypraví denně v průměru 1707 vlakových spojů. Regionální vlaky na území hlavního města Prahy ujedou v době platnosti jízdního řádu 2021/2022 celkem 4 952 090 vlakokilometrů, ve Středočeském kraji je to celkově 15 148 252 vlakokilometrů. 

Prioritu v regionální dopravě má příměstská doprava, která nabízí rychlé velkokapacitní spojení s metropolí v relacích Kolín – Praha, Nymburk – Praha, Kralupy nad Vltavou – Praha, Beroun – Praha a Benešov – Praha. Na těchto páteřních linkách jezdí ve velké většině nová, nebo modernizovaná vozidla. Například elektrické jednotky CityElefant a nebo soupravy modernizovaných patrových vozů s řídicími vozy. Na přepravně významných neelektrifikovaných tratích jezdí zpravidla soupravy modernizovaných vozů tažené lokomotivou, nebo motorovými vozy 854, často doplněné o řídicí vůz. Na regionálních tratích na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kolínsku a Kutnohorsku jezdí modernizované jednotky Regionova a nebo (zvláště na rozhraní Středočeského a Ústeckého kraje) motorové vozy 841 RegioSpider.

Při organizaci dopravy na území Prahy a Středočeského kraje (Pražská integrovaná doprava – PID) velmi úzce spolupracují dva organizátoři – ROPID – Regionální organizátor pražské integrované dopravy a IDSK – Integrovaná doprava Středočeského kraje. Integrovaná doprava je budována s cílem zajistit kvalitní dopravní obslužnost území i konkurenceschopnost hromadné dopravy vůči dopravě individuální. 

Středočeský kraj se rozkládá od Brdské a Křivoklátské vrchoviny na západě po úpatí Železných hor na východě a od úpatí Českého ráje na severu po Vlašimskou pahorkatinu na jihu. V srdci regionu leží hlavní město Praha, které je samosprávně také krajem. Hustá železniční síť umožňuje zajímavosti měst, historické památky i přírodní krásy navštěvovat spoji Českých drah. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol .

Těšíme se na vás v některém z vlaků Českých drah v Praze a Středočeském kraji!

Úvod ČD v Praze a Středočeském kraji ČD v Praze a Středočeském kraji