České dráhy zajišťují prostřednictvím Regionálního obchodního centra v Ústí nad Labem regionální železniční dopravu na základě objednávky Ústeckého kraje.
V Ústeckém kraji má železnice bohatou historii, nezastupitelné místo v současnosti a pozitivní výhled do budoucnosti. Železniční doprava k tomuto kraji neodmyslitelně patří od roku 1851, kdy před takřka 165 lety vyjely slavnostní vlaky z Prahy do Drážďan. Je zde vybudovaná hustá síť páteřních i regionálních tratí, krajem prochází hlavní železniční koridor z Německa do České republiky. V Ústí nad Labem je rovněž napojení na tzv. podkrušnohorskou magistrálu, trať směřující přes Teplice, Bílinu a Most do Chomutova. V Ústeckém kraji je 1023 km tratí, cestujícím slouží 293 stanic a zastávek. Regionální vlaky ujedou za rok 7,472 milionů vlakových kilometrů, což je denně průměrně 24 690 vlakových kilometrů..
V současnosti na 95% spojů jezdí v Ústeckém kraji jedny z nejmladších, nejmodernějších a nejkomfortnějších regionálních vlaků nejen v České republice, ale v celé střední Evropě. Vedle nových jednotek RegioShark na severu a západě Ústeckého kraje a nových souprav RegioPanter na lince Děčín - Ústí nad Labem – Most/Kadaň-Prunéřov a Ústí nad Labem - Louka u Litvínova jsou to patrové jednotky CityElefant na trati z Ústí nad Labem do Lovosic a dále do Prahy. Na trati Ústí nad Labem západ – Lysá nad Labem jezdí modernizované vozy „Bymák“ jako součást soupravy s řídícím vozem Sysel. Na ostatních tratích v kraji se k těmto vozidlům přidávají motorové jednotky RegioNova a další nová či modernizovaná vozidla. Zajímavostí je také přímé spojení z Děčína přes Dolní Žleb, Bad Schandau, Sebnitz a Dolní Poustevnu do Rumburku, které vzniklo v polivně roku 2014 znovuobnovením hraničního přechodu Dolní Poustevna - Sebnitz po bezmála 70 letech.
Ústecký kraj nabízí turisticky atraktivní lokality. Zdejší příroda má neopakovatelný krajinný ráz, nabízí od vrcholů Krušných hor až po nejníže položené místo v České republice, což je hladina řeky Labe u Hřenska: 115 metrů nad mořem. Vzhledem k bohaté historii osídlení má kraj velké množství historických památek. Z nejznámějších lze připomenout románskou rotundu na Řípu, gotický kostel v Mostě, barokní zámek v Duchcově, kláštery v Oseku a Doksanech. Mezi další pamětihodnosti patří majestátní hrad Střekov stojící na pravém břehu řeky Labe nad krajským městem, zámky Ploskovice a Libochovice. Města Litoměřice, Úštěk a Terezín jsou vyhlášena městskými památkovými rezervacemi. Z přírodních krás jsou nejznámějšími Národní park České Švýcarsko s Pravčickou bránou, labská cesta s Portou Bohemicou, skalní útvary Tiských stěn a Českého Švýcarska, České středohoří na první pohled charakteristické svým sopečným původem s nejvyšší horou Milešovkou. K návštěvě zve Podkrušnohorský zoopark v Chomutově a další dvě zoologické zahrady v Ústí nad Labem a Děčíně. Právě rozsáhlá železniční síť umožňuje pamětihodnosti i přírodní krásy Ústeckého kraje navštěvovat spoji Českých drah. Více informací naleznete v záložce Tipy na cesty, výlety a volný čas nebo Půjčovny kol.
Těšíme se na vás v některém z vlaku Českých drah v Ústeckém kraji!