![]() |
Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ |
![]() |
V poslední době se velmi často diskutuje o znovuzavedeném žákovském jízdném. Naši zaměstnanci jsou bohužel vystaveni nepříjemným narážkám od cestujících, že se touto slevou vrací naše firma do dob hlubokého socialismu. Rád bych proto hned v úvodu zdůraznil, že ČD tuto slevu zavádějí na základě usnesení vlády ČR č. 624 ze dne 23. 6. 2003, kdy bylo rozhodnuto o zrušení sociální dávky „příspěvek na dopravu“ a její kompenzaci plošným zavedením státem garantované slevy pro žáky a studenty dojíždějící do škol.
Vlastní sleva pak byla všem železničním dopravcům ve veřejné vnitrostátní pravidelné osobní dopravě (tedy nejen Českým drahám) a všem autobusovým dopravcům ve veřejné vnitrostátní silniční linkové osobní autobusové dopravě nařízena cenovým výměrem Ministerstva financí ČR č. 2/2004 s účinností od 1. 9. 2004. To tedy pouze na úvod, že se jedná o další druh zvláštního jízdného, který jsou všichni dopravci povinni poskytnout na základě objednávky státu.
Jelikož mi v poslední době došlo mnoho dotazů, u nichž se dá předpokládat, že budou zajímat většinu zaměstnanců ČD, odpovím na ně prostřednictvím Železničáře. Doufám, že se tedy stane tento článek užitečným pomocníkem právě v tomto období, kdy vypukne ověřování průkazů a již za několik dnů (1. 9. 2004) se setkáme v pokladnách i vlacích s prvními zlevněnými žákovskými jízdenkami.
Kdo má na žákovské jízdné nárok?
Nárok na zvláštní jízdné ve 2. vozové třídě všech vlaků mají žáci a studenti všech škol v České republice (dále jen „žáci“) do 26 let, kteří plní povinnou školní docházku nebo se soustavně připravují na budoucí povolání ve střední, vyšší odborné, vysoké nebo speciální škole v denní nebo prezenční formě studia. Nárok na slevu se dokládá žákovským průkazem.
Jaký je postup při získání průkazu?
Nejprve si žák zakoupí tiskopis žákovského průkazu za 1 Kč v osobní pokladně kterékoliv železniční stanice ČD (nebo ve škole, u autobusového dopravce atd.). Budoucí držitel (nebo jeho zákonný zástupce u menších dětí) doplní sám na průkazce jméno, příjmení, datum narození a hlavně odkud (místo bydliště, které se musí nacházet na území ČR), kam (místo školy, které se musí nacházet na území ČR) bude průkaz používat.
Jako druhý krok si tyto vyplněné údaje nechá potvrdit ve škole, kterou navštěvuje. Škola zároveň vyznačí další potřebné údaje (vyznačí např. dny v týdnu, kdy probíhá výuka, pokud neprobíhá denně a podobně). S takto vyplněným a od školy potvrzeným průkazem se dostaví zpět do železniční stanice, kde pokladník ČD průkaz ověří.
Cestující přinese s sebou fotografii průkazového provedení (35 x 45 mm), u žáků mladších 15 let ještě rodný list, cestovní pas nebo jiný průkaz ověřený ČD a žáci starší 15 let předloží osobní doklad vydaný orgánem státní správy (např. občanský průkaz), aby pokladník mohl zkontrolovat jméno a datum narození (jiné údaje kontrolovat nebude). Za ověření žákovského průkazu zaplatí cestující 40 Kč a na zaplacenou částku mu pokladník vystaví potvrzení dle předpisu KC 1, čl. 83.
Poznámka: Ověřování průkazů provádějí i ostatní železniční a autobusoví dopravci a za ověření si účtují poplatek podle vlastních tarifů. ČD naopak ověřují i ty průkazy, které budou používány pouze pro autobusovou dopravu nebo na trati jiného železničního dopravce a neobsahují v kolonkách „Z“ a „Do“ tarifní body ČD.
Bude tedy jeden společný průkaz pro autobusy i vlaky?
Průkazy sice budou dva – jeden pro žáky mladší 15 let (-15) a druhý pro žáky ve věku 15 – 26 let, ale každý tento průkaz bude vždy platit pro silniční i železniční dopravu současně. Nezapomeňte, že platný průkaz pro žáky mladší 15 let (-15) bude použitelný i na prokázání věku dítěte ve všech případech, kdy je tarifem TR 10 stanovena povinnost tento věk prokázat z důvodu dosažení většího zvýhodnění (např. zlevněná zpáteční sleva, poloviční odpis kilometrů v KMB, při použití SONE+ a podobně).
Platnost ověřeného průkazu
Průkaz pro žáky do 15 let (-15) lze vystavit maximálně na čtyři po sobě jdoucí školní roky, nejpozději však do dne, který předchází dni 15. narozenin žáka. Žák si musí ale každoročně nechat potvrdit, že i v tom následujícím roce pokračuje ve školní docházce. Průkaz pro žáky ve věku 15 – 26 let lze vystavit maximálně do 30. června na jeden školní (akademický) rok, nejpozději však do dne, který předchází dni jeho 26. narozenin.
Lze ověřit průkaz, kde bude uvedeno v kolonce „Z“ například Kolín – Zálabí a v kolonce „Do“ například Kolín zastávka?
Dle metodiky ministerstva dopravy by neměla škola takový průkaz vůbec potvrdit, protože v konkrétním případě je území tohoto města obsluhováno MHD. Podobný případ (konkrétní názvy zastávek v rámci jedné obce) je přípustný pouze tehdy, pokud území obce není obsluhováno MHD.
A co když žák překročí věk 15 let, a přesto bude stále navštěvovat základní školu?
V tomto případě má nárok na žákovské jízdné dále, pouze si musí vyřídit nový žákovský průkaz pro žáky od 15 do 26 let. Sleva pro tyto žáky je sice menší, ale v minulosti nebyla žádná a i žáci 9. třídy starší 15 let v minulosti platili celé jízdné.
Mají žáci nárok na slevu i při dojíždění do odborného výcviku, pokud není v místě školy?
Ano, pokud bude žák za účelem praktického vyučování v rámci předepsaných osnov dojíždět do jiného místa, než je sídlo školy, můžete si nechat ověřit dle výše popsaného postupu další průkaz, ve kterém škola vyznačí a potvrdí období, kdy ho lze použít (kdy probíhá odborný výcvik). Počet průkazů pro jednoho žáka není nijak omezen, pro ČD jako dopravce je důležité, zda vepsané údaje potvrdila škola.
A co když bude žákem občan ČR s bydlištěm třeba v Ostravě a bude dojíždět do školy ve Vídni?
Zvláštní jízdné pro žáky v tomto případě využít nemůže, a to ani u jízdenek na státní hranici. Proto pokladník ČD takový průkaz nesmí ověřit! Výměrem Ministerstva financí, kterým se zavádí žákovské jízdné, je jednoznačně stanoveno, že aby mohla být sleva přiznána, musí se místo bydliště, sídlo školy nebo sídlo praktického vyučování nacházet na území České republiky.
Jak se bude postupovat v případě cizího státního příslušníka (např. občana SR), který bude bydlet i studovat v ČR?
Tento student má dle výkladu Ministerstva dopravy na slevu nárok, pokud mu škola potvrdí jak studium, tak místo bydliště. Tyto údaje totiž pokladník ČD neověřuje (viz postup pro získání průkazu).
Žákovská sleva platí po celý rok?
Neplatí. Žákovské jízdné se vystavuje pouze po dobu školního (akademického) roku. První jízdenku za žákovské jízdné si lze zakoupit nejdříve na 1. září a poslední den platnosti žákovských jízdenek je den 30. červen. V měsících červenec a srpen je třeba doporučit využívání některých jiných obchodních nabídek ČD.
Existují ještě další omezení pro použití žákovského průkazu?
Na přední straně průkazu je vyznačen symbol „kladiva“, znázorňující pracovní dny, s textem: „Platí pouze v …..“. Pokud bude žák dojíždět do školy například na internát nebo koleje, pak tento text škola vyškrtne a průkaz platí pro zakupování jednorázových (zpátečních) jízdenek každý den. Pokud dojíždí žák do školy denně (z domova), tak tam uvedený text zůstane a jízdenky si lze zakupovat pouze v pracovní dny. S tím souvisí i to, že pokud bude školou potvrzeno, že výuka probíhá pouze v některých dnech, lze jízdenku s žákovskou slevou použít pouze v tyto potvrzené dny.
Co když žák bydlí v obci, kde není železniční zastávka?
Nárok na zvláštní jízdné pro žáky se přiznává k dojíždění ze stanice/zastávky místně nebo časově nejbližší místu bydliště do stanice/zastávky místně nebo časově nejbližší sídlu školy směrem nejkratším nebo časově nejvýhodnějším. To v praxi znamená, že si na žákovský průkaz koupí jízdenku v autobusu k nejbližšímu vlakovému nádraží a tam jízdenku na vlak buď do cílové stanice (pokud tam vlak jede) nebo do železniční stanice, kde opět přestupuje na autobus.
A co když na průkazu cestující neuvede správné tarifní názvy podle jízdního řádu ČD?
To pochopitelně nemusí. V průkazu bude uvedeno pouze například: „Z“: Pardubice, „Do“: Brno. Takový průkaz pokladník normálně ověří a kontrolní orgán bude uznávat za platný, ačkoliv pro potřeby ČD tam chybí označení nádraží (hl. n.). Již to zde padlo, průkazy jsou společné pro autobusy i vlaky, a proto tam není nutno psát tarifní názvy ČD. Pokud je tam však cestující sám napíše, průkaz také ověříme (možná ale bude mít potíže, když použije autobusovou dopravu).
Už to zde padlo, to budou různé ceny pro žáky?
Dle výše zmíněného cenového výměru Ministerstva financí se má poskytovat sleva pro žáky do 15 let ve výši minimálně 62,5 % obyčejného jízdného a sleva pro žáky od 15 do 26 let ve výši minimálně 25 % obyčejného jízdného. Dle tohoto klíče připravily i ČD své ceníky, které ale nabízejí větší slevu, než určuje Ministerstvo financí. U jednorázových a zpátečních jízdenek pro žáky 15 – 26 let se jedná o slevu 57 – 50 % z obyčejného jízdného a u žáků do 15 let se jedná o slevu ve výši 73 – 68 %.
Jaké tedy budou druhy jízdenek a platí tyto jízdenky ve vlacích vyšší kvality?
Pro jednorázové dojíždění to budou jízdenky jednoduché (jednosměrné) nebo zpáteční, které se cenově rovnají dvojnásobku ceny jednoduché jízdenky (nepřiznává se „zpáteční sleva“). Pro pravidelné dojíždění jsou určeny, jako obchodní nabídka, týdenní a měsíční traťové jízdenky pro žáky. Nárok se prokazuje stejným žákovským průkazem jako u jednorázových nebo zpátečních jízdenek a traťová jízdenka může být vystavena i jen na část celkové trasy, po níž žák dojíždí (to v případě, že v části trasy používá jiný dopravní prostředek). Časová jízdenka se uzná jako bonus i pro jízdy v sobotu a neděli bez ohledu na to, zda tyto jízdy žák vykoná z důvodu výuky nebo k soukromým jízdám (u časových jízdenek se nebere zřetel na symbol „kladiva“). Zlevněnou traťovou žákovskou jízdenku týdenní nebo měsíční nelze použít k jízdě v jiné dny, než je na průkazu uvedeno, pokud výuka probíhá pouze v určité dny v týdnu a tento údaj byl na průkazu potvrzen školou. Zlevněné žákovské jízdenky platí ve všech vlacích ČD, ve vlacích EC, IC je nutno zaplatit předepsaný příplatek (60 Kč).
Kde se mohou cestující dozvědět víc, kde jsou zveřejněny ceníky žákovského jízdného, kam je mohu odkázat?
Podrobnější informace lze především získat od vás, zaměstnanců ČD (informátoři, pokladní, průvodčí atd.), neboť jste vybaveni platným tarifem TR 10 (změna č. 12, platná od 1. 8. 2004). Podmínky slevy byly také vydány na dvou letáčcích (pro žáky mladší 15 let a zvlášť pro žáky 15 – 26 let), kde jsou uvedeny i ukázky ceníků. Letáčky je vhodné přikládat k tiskopisu průkazu, když si ho přijde žák zakoupit (před potvrzením školou a ověřením u dopravce). Nejpodrobnější informace lze nalézt na internetové adrese www.cd.cz/zaci, kde jsou i úplné ceníky.
(Autor článku Roman Šulc je pracovníkem odboru osobní dopravy a přepravy GŘ)