České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     



Probíhá mezinárodní konference o interoperabilitě

Konference Interoperabilita železniční infrastruktury, související s českým předsednictvím Evropské unii, probíhá 12. března na Masarykově koleji v Praze pod záštitou ministra dopravy Petra Bendla a generálního ředitele SŽDC Jana Komárka. O konferenci jsme informovali v minulém vydání.

V návaznosti na rozhodnutí Evropského společenství o interoperabilitě transevropského konvenčního i vysokorychlostního železničního systému se průmyslové společnosti ČR (působící v rámci modernizace a výstavby tratí, jejich elektrizace a produkce sdělovacího a zabezpečovacího zařízení), s významnou podporou univerzit, výzkumných a projektových ústavů, rozhodly sdružit v jedné platformě. Cílem sdružení je dosáhnout souladu své produkce s požadavky interoperability. Formou této spolupráce je Technologická platforma – projekt programu Spolupráce, součást Operačního programu Podnikání a inovace, řízeného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Členové Sdružení – Technologické platformy připravili, v návaznosti na uvedený cíl, soubor projektů, které jsou postupně předkládány do různých národních a evropských programů. Návrhy projektů aplikovaného výzkumu, vývoje zkušebnictví vznikly na základě požadavku průmyslu a praxe, a to i v těch případech, kdy je projekt navrhován univerzitami či výzkumnými ústavy.

Účast univerzit i výzkumných ústavů na činnosti Sdružení – technologické platformy je jejich významnou příležitostí podílet se na přípravě podmínek pro vytváření transevropského železničního systému, jehož hlavním prostředkem je dosažení požadované interoperability. Současně představuje možnost pro praktické uplatnění výzkumných poznatků různých technických oborů.

Interoperabilita je pro průmysl důležitým inovativním impulsem a prostředkem zvyšování jeho konkurenceschopnosti a navazující exportní úspěšnosti. Neopomenutelným přínosem interoperability je i související zvyšování bezpečnosti evropského železničního systému. Projekt je rovněž přímou reakcí na rozhodnutí EU, týkající se upřednostnění evropské železniční dopravy jako ekologičtějšího technického druhu dopravy.

Mezi aktivitami Sdružení – Technologické platformy je významná i její mezinárodní spolupráce např. s Evropskou technologickou platformou ERRAC (European Rail Research Advisory Council), její účast na velkém integrovaném projektu Rámcového programu výzkumu a vývoje EU – INNOTRACK (nové systémy a prvky železniční infrastruktury) nebo její bezprostřední podíl na tvorbě evropských pravidel pro železniční interoperabilitu (členstvím v pověřených evropských expertních skupinách).

Cílevědomá příprava českého průmyslu, směřující k zajištění jeho produkce v souladu s požadavky evropské železniční interoperability, je důležitým předpokladem budoucí úspěšnosti významné části českého průmyslu. K tomu je nezbytná podpora univerzit a výzkumných ústavů spolupracujících ve Sdružení –Technologické platformě.

Postupnému dosažení tohoto cíle přispěje i mezinárodní konference „Interoperabilita železniční infrastruktury“, organizovaná Sdružením – Technologickou platformou 12. 3. 2009 v Praze s účastí představitelů Evropské komise, jejích poradních orgánů, asociací evropského železničního průmyslu a železničních podniků. Konference se soustředí na diskuzi o zásadních otázkách aplikace požadavků železniční interoperability. Bude rovněž prezentováno poslání Sdružení – Technologické platformy jako národního reprezentanta – partnera ve významných evropských orgánech, institucích a asociacích.

Odborná náplň konference odpovídá požadavkům akcí, které jsou organizovány v návaznosti na české předsednictví Rady EU. Proto Úřad vlády ČR přidělil akci logo tohoto předsednictví.

Zaměření činnosti Sdružení – Technologické platformy a její výsledky jsou českým příspěvkem k budování transevropského železničního systému – prioritního záměru Společenství.

PRAHA (Jitka Grůzová)