Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ | |
Zájem o Stipendijní program ČéDés, který nabídl největší železniční dopravce v republice, je nad očekávání vysoký. Do prvního ročníku se přihlásilo 125 žáků devátých tříd a zájem o zařazení do programu projevila i řada středoškoláků, kteří v současné době již studují školy s dopravním zaměřením. České dráhy chtějí tímto způsobem přilákat na dráhu mladé lidi a doplnit hlavně řady strojvedoucích a dalších provozních zaměstnanců.
Firma reaguje na malou nabídku technicky vzdělaných středoškoláků na trhu práce. Oslovila proto žáky posledních ročníků základních škol a nabídla jim finanční i odbornou podporu během studia. Program byl nabídnut na devíti partnerských středních školách. Zájem o program ČéDés nás mile překvapil. Do prvního ročníku jsme chtěli přijmout stovku studentů, není ale vyloučeno, že se nakonec rozhodneme podpořit více uchazečů. Bude samozřejmě záležet na jejich přístupu ke studiu a na jejich motivaci, vysvětluje personální náměstek Českých drah Milan Ruttner.
Podmínkou zařazení do stipendijního programu je úspěšné absolvování přijímacího pohovoru a uzavření smlouvy, ve které se student zaváže, že bude po maturitě minimálně pět let pracovat pro České dráhy. Přijímací pohovory zahájíme už zítra na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole dopravní v Praze. Postupně objedeme všech devět partnerských škol, přibližuje další postup Blanka Havelková, vedoucí Skupiny spolupráce se školami a dodává: Na Střední průmyslovou školu strojní a dopravní v Děčíně se nám přihlásilo asi 50 studentů a je velmi reálné, že tam v září otevřeme celou třídu velmi šikovných stipendistů. Součástí přijímacího řízení bude psychologické testování a ústní pohovor.
Uchazeč, který chce pokračovat na střední škole a rozhodne se po ukončení studia nastoupit do Českých drah, získá od firmy řadu výhod. Mezi jinými například bezplatné ubytování na internátu, měsíční stipendijní příspěvek, bezplatné cestování vlakem nebo příspěvek na školní pomůcky.
Po vyhlášení programu ČéDés se Českým drahám ozvala také řada středoškoláků z prvních a druhých ročníků. Pro nás je to výborná zpětná vazba a signál, že České dráhy jsou obecně považovány za perspektivního zaměstnavatele. Všechno jsou to studenti, pro které je dráha srdeční záležitostí. Nevylučuji proto, že po skončení řádných přijímacích pohovorů s deváťáky oslovíme i tyto středoškoláky, uzavírá Milan Ruttner.
Seznam partnerských středních škol:
Stipendijní program ČéDés byl schválen Představenstvem Českých drah loni v listopadu. Podrobné informace o něm je možné získat na www.ceskedrahy.cz/kariera.