České dráhy, a.s. Týdeník Českých drah - ŽELEZNIČÁŘ     


Pro tento týden
Před 80 lety přišla doba ledová

Zamysleli jste se někdy nad otázkou, co může zcela paralyzovat chod železniční dopravy? Jistě jste došli k závěru, že kola vlaků bývají zastavena válečným ničením, stejně jako provoz utichne i z úradku odborářských předáků. Obojí je tedy výsledkem lidského rozhodnutí. Ovšem kolejová doprava se často skloní i před vyšší mocí. Tou je počasí.

V těchto dnech uplynulo již dlouhých osmdesát roků od jednoho z nejkrutějších zimních období v naší novodobé historii. V únoru roku 1929 zaznamenali v pražském Klementinu rekordně nízkou průměrnou měsíční teplotu: mínus 11° C. Od roku 1775, kdy se tady měřením zabývají, se jednalo o nejnižší naměřenou hodnotu. Ovšem údaj z Klementina zcela bledne proti číslům hlášeným tehdy z jiných míst republiky. Rekordním dnem co do extrémně nízkých teplot lze nazvat jedenáctý únor 1929, kdy teploty poklesly hluboko pod mínus 30° C.

Dodnes nepřekonaná je teplota, zaznamenaná toho dne na meteorologické stanici Litvínovice u Českých Budějovic, ležící v nadmořské výšce 389 metrů: mínus 42,2 Celsiova stupně pod nulou. Příval mrazivého počasí trval nezvykle dlouho; ještě počátek března byl ve znamení dvacetistupňových mrazů, doprovázených ostrým severovýchodním větrem.

Nelze se divit, že za těchto podmínek se běžný život téměř zastavil. A železnice nepatřila k výjimkám. Vlakovou dopravu charakterizovala zprvu několikahodinová zpoždění, pak se v mnohých oblastech zastavila zcela. Parní lokomotivy zamrzaly na trati, o vytápění souprav nemohlo být ani řeči. Nejpostiženější byly horské oblasti, kde situaci navíc komplikovala ještě mnohde více než dvoumetrová sněhová přikrývka. O mnoho lépe na tom nebyli ani v nížinách: příkladně Prahu a okolí přikryla 40–70 cm vysoká vrstva sněhu.

Mrazivé podnebí téměř vyhubilo některé druhy zvěře, zmrzlých ptáků nasbírali v pražských Riegrových sadech celou nůši! Téměř polovina všech ovocných stromů zmrzla. Vázlo zásobování a lidé strádali v nevytopených bytech. Nízké teploty poznamenaly i masopustní veselí, když se lidé ze zábav vraceli domů s omrzlinami.

Mrazivé údobí na počátku roku 1929 se odrazilo pochopitelně v dobovém tisku i na stránkách obecních kronik. Obecní kronikář z Černé v Pošumaví (tehdy spíše ze Schwarzbachu) shrnul celou situaci do vše vypovídající věty: zmrzlé pivo, špatná návštěva bálů. I to může být závěr vzpomínky na vládu mrazů před 80 léty.

PAVEL SCHREIER