Když jsme připravovali do kalendáře mapujícího klíčové okamžiky republiky obraz stylizovaný do roku 1948, nemohli jsme se nevěnovat nejznámějšímu atributu dané doby – rudé hvězdě. Pěticípý symbol socialismu se stal nedílnou součástí nejen lokomotiv, ale i uniforem a dalších drážních propriet na dlouhých 40 let. A dodnes vzbuzuje vášně. Některé propagandistické proklamace na železnici byly však ještě absurdnější.
Slovensko – Štúrovo
Štúrovo (maďarsky Párkány) je slovenské město v okrese Nové Zámky v Nitranském kraji. Leží na levém břehu řeky Dunaje, který zde tvoří slovensko-maďarskou hranici. S maďarským městem Ostřihom (Esztergom) na druhém břehu Dunaje je město spojeno mostem Márie Valérie, nejmladší dcery císaře Františka Josefa I. Po dlouhých 57 let bylo spojení mezi městy přerušeno (most byl poškozen v roce 1944 ustupující německou armádou), k obnově mostu došlu až v roce 2001. Ve městě žije okolo 10 tis. obyvatel.
Město je vyhledáváno milovníky termálních pramenů, termální koupaliště Vadaš je turisticky nejnavštěvovanějším místem ve městě, první bazén byl postaven v roce 1952. Termální pramen s teplotou vody 39,7°C v hloubce 130 m a s vydatností 70 l/s byl navrtán v roce 1973.
Přímý noční spoj IC 577 / EN 477 nabízí spojení z Prahy, Kolína, Pardubic do Štúrova s příjezdem v 7 hodin 24 minut. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy a lehátkové vozy.
V důsledku koronavirové pandemie se mění návyky cestujících. Část z nich využívá možnost pracovat z domova a v souvislosti s tím se změnila frekvence jejich dojíždění do zaměstnání. Především těm, kteří částečně využívají tzv. home office, je určena zcela nová nabídka traťových jízdenek Českých drah. Vedle již zaběhlých týdenních, měsíčních a čtvrtletních jízdních dokladů platných každý den nabídnou České dráhy od března také jízdenky platné deset vybraných dnů během měsíční (resp. třicetidenní) platnosti dokladu na zvolené trase do 150 kilometrů. Na „desetidenní“ traťové jízdenky s prvním dnem platnosti během března navíc ČD nabídnou zaváděcí 10% slevu.
Často je více či méně úspěšně napodobujeme a máme tendenci k nim vzhlížet jako k ideálu, nejplodnějšímu období naší novodobé historie. Řeč je o 30. letech minulého století, zlatém věku první republiky, dobách, kdy dokázali být muži galantní nejen při výjimečných příležitostech a ženy žádoucí, aniž by ukázaly centimetr čtvereční ze svého těla. Nejsvůdnější kráskou této éry se ale stala Slovenská strela. Motorový vůz, který předběhl dobu o celá desetiletí.
Co bylo symbolem sedmdesátých let v tehdejším Československu? Zřejmě šedá každodennost normalizace, kterou by se nám ale podařilo vizuálně ilustrovat jen těžko. Proto jsme si pro jeden z obrazů kalendáře Českých drah vybrali jiný, vizuálně velmi výrazný motiv – domácí undergroundovou scénu. Ta své kritické postoje vyjadřovala mimo jiné svým vzhledem, jehož hlavním znakem byly dlouhé vlasy. Asi nejznámější osobností kulturně-intelektuálního odporu proti komunistickému režimu, spjatou právě s undergroundem, se stal Ivan Martin Jirous, známý pod přezdívkou Magor.
Jedete do Německa?
Do Německa se dostanete pohodlně několikrát denně přímými vlaky EuroCity a expresy. Pro cesty v příhraničí můžete využít mnoho osobních vlaků.
Jedete do Německa?
Do Německa se dostanete pohodlně několikrát denně přímými vlaky EuroCity a expresy. Pro cesty v příhraničí můžete využít mnoho osobních vlaků.
-->