Slovensko – Prešov
Prešov (250 m n.m.) s téměř 90 tis. obyvatel leží ve východní části Slovenska na soutoku řek Torysa a Sekčov, v Košické kotlině, 30 km severně od Košic. Město je obklopené z východu Slanskými vrchy a ze západu Šarišskou vrchovinou. Prešov je administrativním centrem Prešovského kraje a centrem regionu Šariš.
Noční vlak EuroNight 442/443 nabízí přímé spojení z Prahy, Kolína, Pardubic a Olomouce do stanice Kysak, 17 km od Prešova. Z Kysaku navazují do Prešova pravidelné přípoje. Ve vlaku EN442/443 jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy, Deluxe a lehátkové vozy.
Osobní vůz Bdtee 276
Vozy Bdtee 276 můžete využít v rychlících mezi Kolínem a Ústí nad Labem nebo z Brna přes Olomouc do Šumperka.
Motorové rychlíky 854
Motorové rychlíky 854
Rychlíky sestavené z motorového vozu a jednoho nebo více osobních vozů můžete využít na lince R22 Kolín – Česká Lípa - Rumburk. Obdobné soupravy, avšak bez 1. třídy, jsou provozovány i na linkách R26 Praha – Příbram – České Budějovice nebo R21 Praha – Turnov – Tanvald.
Bratislava nočním vlakem ČD
Slovensko – Bratislava
Bratislava je hlavní a největší město Slovenska. V metropoli na Dunaji, u hranic s Rakouskem a Maďarskem, žije cca 500 tis. obyvatel.
Dominantou Bratislavy je Bratislavský hrad se čtyřmi věžemi nad mohutným tokem Dunaje a monumentální zavěšený Most SNP, též nazývaný jako Nový most, vybudovaný přes řeku Dunaj v letech 1967 až 1972. Zajímavostí a turistickou atrakcí je restaurace s vyhlídkovou plošinou ve výšce 80 metrů v hlavním pylonu. Celková délka mostu, který spojuje centrum Bratislavy na levém břehu s Petržalkou na pravém břehu, je 430 m. Kvůli výstavbě musela ustoupit část historické Bratislavy se vzácnou synagogou.
Okolí Bratislavy bylo osídleno již v dobách neolitu, souvislé osídlení je však datováno až z období let 400 př. n. l. až 50 př. n. l., tehdejšími obyvateli byli Keltové a byly nalezeny pozůstatky keltského oppida s vlastní mincovnou. Později byla oblast osídlena Germány na tehdejší hranici Římské říše. V 7. století se město stalo součástí Sámovy říše a později Nitranského knížectví. V 9. století bylo připojeno k říši Velkomoravské.
Přímý noční spoj IC 577 / EN 477 nabízí spojení z Prahy, Kolína, Pardubic do Bratislavy s příjezdem v 6:02 h. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy a lehátkové vozy.
Budapešť nočním vlakem ČD
Maďarsko – Budapešť
Budapešť (Budapest) je hlavní město Maďarska. Současné velkoměsto vzniklo roku 1873 sloučením tří, do té doby samostatných částí (Budína, Starého Budína a Pešti), a rozkládá se na obou březích řeky Dunaje. Ve městě žije přibližně 1,7 milionu obyvatel, v aglomeraci pak 2,45 milionu osob. Budovy podél břehů Dunaje, Budínský hrad a Andrássyho třída jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město bývá někdy označována jako "Paříž východu".
Z Budapešti je možné po přestupu dále pokračovat do rumunské Kluže, Brašova a Bukurešti nebo nově do Srbska – do Bělehradu přes Szeged a Suboticu.
Tip na spojení do Srbska – https://www.seat61.com/trains-and-routes/budapest-to-belgrade-by-train.htm
Přímý noční spoj IC 577 / EN 477 nabízí spojení z Prahy, Kolína, Pardubic do Budapešti Nyugati pu. s příjezdem v 8 hodin 29 minut. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy a lehátkové vozy.
Košice nočním vlakem ČD
Slovensko – Košice
Košice jsou nejvýznamnějším městem a centrem východního Slovenska. Jsou druhým nejlidnatějším městem Slovenska s cca 240 tis. obyvatel, v celé aglomeraci žije přes půl milionu obyvatel. Ve městě sídlí Ústavní soud SR a další významné kulturní instituce jako Státní divadlo Košice, Státní filharmonie Košice a tři univerzity.
Město je významnou křižovatkou mezi Evropou a Ukrajinou, v blízkosti maďarských hranic. Průmyslovou dominantou v západním předměstí jsou železárny a hutní komplex, kam je dovážena železná ruda z Ukrajiny po širokorozchodné železnici.
Město má bohatou historii počínající rokem 1230, kterou dokládají historické památky a domy v centru města, především architektonicky vzácné gotické, barokní a klasicistní budovy, které tvoří největší městskou památkovou rezervaci na Slovensku. Její nejvýznamnější dominantou je největší gotická katedrála na Slovensku, katedrála svaté Alžběty.
Noční vlak EuroNight 442/443 nabízí přímé spojení z Prahy, Kolína, Pardubic a Olomouce. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy, Deluxe a lehátkové vozy.
Z Košic je možné pokračovat dál na Ukrajinu přes hraniční přechod Čierna nad Tisou / Čop - https://www.cd.cz/nase-vlaky/nocni-vlaky-cd/ceske-drahy/-38188/
Poprad nočním vlakem ČD
Vlakem do Tater na pro nás nejdostupnější velehory
Poprad (672 m n.m.) je velmi dobře dostupný vlakem – denním spojem kategorie Super City Pendolino a vlakem EuroNight EN442/443. Známky osídlení pocházejí již z pravěku – v Muzeu podtatranského regionu můžete spatřit lebku neandertálského člověka nalezenou na jižním okraji města v roce 1926.
Na dohled od města jsou vidět Vysoké Tatry se svými štíty a není divu, že Poprad je hojně navštěvován turisty mířícími do slovenských velehor. Z železniční stanice Poprad-Tatry navazují vlaky Tatranské elektrické železnice (TEŽ) na Štrbské Pleso nebo do Starého Smokovce.
Noční vlak EuroNight 442/443 nabízí přímé spojení z Prahy, Kolína, Pardubic a Olomouce. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy, Deluxe a lehátkové vozy.
Michalovce nočním vlakem ČD
Slovensko – Michalovce
Michalovce jsou okresní město a centrum regionu Zemplín na východním Slovensku. Michalovce leží cca 60 km východně od Košic, 30 km od ukrajinské hranice. Městem protéká řeka Laborec. Nedaleko města se nachází Zemplínská šírava, jedna z největších vodních ploch na Slovensku a oblíbená rekreační oblast.
Oblast je osídlená již od počátku neolitu, zmiňovaná jsou zde i halštatská sídliště, podle archeologických výzkumů je doložena existence románské rotundy ve 12. století. Písemné zmínky o městu pochází až od roku 1244, získání městských práv v roce 1418.
Noční vlak EuroNight 442/443 nabízí přímé spojení z Prahy, Kolína, Pardubic a Olomouce. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy, Deluxe a lehátkové vozy.
Vác nočním vlakem ČD
Maďarsko – Vác
Vác je maďarské cca 30tisicové město město v Pešťské župě, na levém břehu Dunaje, 30 km severně od Budapešti. Toto nevelké město s bohatou historií je zajímavé historickým centrem s katedrálou Váci Dóm, synagogou z 19. století a vítězným obloukem z roku 1764, jediným v Maďarsku.
Na druhém břehu Dunaje, kam se dá přejet přívozem, cca 18 kilometrů proti proudu se nachází městečko a hrad Visegrád. V roce 1335 se zde setkal český, uherský a polský král, aby uzavřeli protihabsburské spojenectví. O několik století později v roce 1991 zde vznikla Visegrádská skupina. Z hradu je výhled na Dunaj a okolí.
Přímý noční spoj IC 577 / EN 477 nabízí přímé spojení z Prahy, Kolína, Pardubic s příjezdem v 7 hodin 59 minut. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy a lehátkové vozy
Humenné nočním vlakem ČD
Slovensko – Humenné
Humenné je 30tisícové okresní město na východním Slovensku, v Prešovském kraji, v podhůří hlavního Karpatského hřebene. Je výchozím místem k poznávání a turistice v sopečných Vihorlatských vrších s jezerem Morské oko, nejvyšším vrcholem Vihorlat (1075 m n. m.) a vrcholem s výhledy – Sninským kamenem (1006 m n. m.). Z Humenného je možné pokračovat autobusem do Nové Sedlice nebo Osadného do nedotčených a neosídlených Bukovských vrchů (Národní park Poloniny) s vrchem Kremenec (1221 m n. m.) na trojmezí s Polskem a Ukrajinou. V okolí města se nachází ruiny středověkých hradů (Brekov a Jasenov). Z Humenného dojedete pohodlně vlakem do městečka Medzilaborce, kde se nachází světově známé Muzeum moderního umění Andyho Warhola, krále pop artu.
Noční vlak EuroNight 442/443 nabízí přímé spojení z Prahy, Kolína, Pardubic a Olomouce. Ve vlaku jsou řazeny lůžkové vozy kategorie Economy, Deluxe a lehátkové vozy.