nebo registrovat
0 položek 0 Kč

Rezervace místa

Platnost od 12.12.2021

Rezervace místa

Co je to místenka?

Držíme vám místo ve vlaku, stačí si vybrat, které. V e-shopu navíc můžete místenku získat zdarma!

 

Kde a jak získat místenku?

  • u pokladní přepážky
  • v e-shopu
  • u průvodčího ve vlaku

Co je místenka

Místenka je doklad, díky kterému si rezervujete konkrétní sedadlo ve vlaku. S běžnou jízdenkou můžete nastoupit do kteréhokoliv vlaku na vaší trase, avšak s místenkou získáváte navíc garanci konkrétního místa v konkrétním voze vlaku, kterým cestujete.

Proč si pořídit místenku

Do většiny našich vlaků místenku nepotřebujete. Pokud však chcete mít jistotu, že budete sedět a chcete si vybrat místo např. u okna, místenku si raději pořiďte. Místenky prodáváme obvykle do všech našich vlaků kromě osobních (Os) a spěšných (Sp).

Některé vlaky jsou povinně místenkové, například vlaky SuperCity (SC). Do takových vlaků je potřeba koupit si místenku vždy. Na tuto skutečnost vás upozorníme v jízdním řádu (symbol "R v rámečku").

Místenky v e-shopu zdarma!

K vnitrostátním jízdenkám dle tarifu ČD nabízíme v e-shopu místenky zdarma, vyjma vlaků/oddílů s povinnou rezervací místa. Místenku si pohodlně pořídíte hned při nákupu jízdenky a nemusíte za ni nic platit. V e-shopu si také můžete většinou vybrat vaše místo přímo z plánku vozu, výjimkou jsou vlaky začínající jízdu v zahraničí – jejich rezervace jsou vedené v zahraničních rezervačních systémech (německých, rakouských, polských, maďarských nebo slovenských), které v současné době bohužel výběr konkrétního místa neumožňují.

Kdy si můžu místenku a expresní rezervaci koupit

Místenky si můžete pořídit až 60 dnů před odjezdem vašeho vlaku. Prodej je ukončen obvykle 2 hodiny před odjezdem vlaku z výchozí stanice.

Místa označená ve vlaku jako expresní rezervace jsou v prodeji až do odjezdu vlaku z dané stanice a proto neobsahují konkrétní vyznačený rezervovaný úsek.

Chci sedět u okýnka

Pro vlaky, které svou jízdu začínají na území ČR, nabízíme možnost výběru konkrétního místa. Z plánku vozu si můžete vybrat vámi preferované místo. U některých vlaků je dokonce možné vybrat si i místo po směru jízdy. Využijte této možnosti při nákupu v e-shopu i prostřednictvím aplikace Můj vlak pro chytré mobilní telefony. Nákup místenek na konkrétní místo je možný obvykle nejpozději 2 hodiny před odjezdem vlaku z jeho výchozí stanice, později už je počet míst v prodeji omezen.

Chci sedět po směru jízdy

Směr jízdy není možné z technických důvodů garantovat.


Cestujeme ve skupině

Při objednávce cesty skupiny 20 a více cestujících předem vám zajistíme místa ve vlaku, včetně bezplatných místenek, pokud je to možné.

Více o cestování skupinVíce o cestování skupin


Rezervační pracoviště ČD pro mezinárodní přepravu

Žádosti na mezinárodní rezervace, které nemohou být vyřízeny přímo u pokladny a rezervace pro skupiny se zvláštními požadavky (firemní skupiny, skupiny s nadměrným počtem cestujících atp.) přijímá centrální rezervační pracoviště ČD.

Kontakní údaje

České dráhy a.s., Odbor dálkové dopravy, Oddělení obchodní, UMIKA, Rezervační kancelář 
Hybernská 1014/13, Praha 110 00.
e-mail umika@gr.cd.cz.
Pracovní doba po - pá: 7:00 - 15:00.

 


Úvod Typy jízdenek Rezervace místa